چگونه کفش­های چرمی را بدون کوچک­ترین آسیب دیدگی بشوئیم؟

تمیز کردن کفش های چرمی

چگونه کفش­های چرمی را بدون کوچک­ترین آسیب دیدگی بشوئیم؟

چرم از محصولات باکیفیتی است که از پوست حیواناتی مانند گاو، شتر، بز، گوسفند و مار و… به دست می­آید. محصولات چرمی به علت دوام و راحتی هم­چنین قابلیت تنفسی که دارند، طرفداران زیادی را در صنعت مد به خود جذب کرده­اند. لوازم چرمی از دوام بالایی برخوردارند و شما با تهیه جنس اصل و مرغوبی از آن می­توانید تا سال­ها از آن­ استفاده کنید. اما نکته­ای که اهمیت دارد، مراقبت از محصولات چرمی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن­ها است. در میان اجناس چرمی، کفش­های چرمی از حساسیت بالایی برخوردارند و به دلیل استفاده زیاد و در تماس بودن با اشیا و سطوح مختلف، به راحتی کثیف می­شوند و اگر مراقبت خوبی از آن­ها به عمل نیاید خیلی زود دچار آسیب می­شوند.

 

با این­که خیلی از افراد این نکته را در نظر نمی­گیرند اما بهترین زمان تمیز کردن کفش­های چرمی، بعد از هر بار پوشیدن آن­ها است زیرا در هر بار استفاده کمی گرد و غبار روی آن قرار می­گیرد و در طولانی مدت ممکن است باعث آسیب رسیدن به کفش­ها شود.

 

چگونه کفش­های چرمی را تمیز کنیم؟

از برس یا دستمال استفاده کنید.

اولین مرحله در شستن کفش چرمی، تمیز کردن سطح آن و گردوغبار روی آن است. برای تمیز کردن گرد و غبار می­توانید از یک دستمال یا برس مخصوص استفاده کنید. برای این کار برس را با فشار ملایمی روی سطح بکشید و سپس دستمال را به آرامی روی کفش بکشید تا گرد و غبار و آلودگی­های سطحی از روی کفش پاک شوند.

از محلول آب و سرکه­سفید استفاده کنید

لکه­ها از عوامل اصلی هستند که باعث می­شوند کفش­ها کثیف به نظر بیایند. بنابراین برای تمیز دیده­شدن کفش باید فکری برای از بین بردن لکه­های روی کفش­ها بکنیم. برای از بین بردن لکه از روی چرم یا کفش­های چرمی، می­توانید از محلول آب و سرکه­سفید استفاده کنید و با یک مسواک و با فشار ملایمی لکه را پاک کنید. توجه کنید باید محلول را به طور یکنواخت روی کفش بکشید زیرا در غیر این­صورت لکه­های جدیدی از این محلول به وجود می­آیند و ممکن است روی کفش باقی بماند. بعد از آغشته کردن چرم به این محلول، با پنبه یا دستمالی سطح را تمیز کنید و اگر لازم بود کفش را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

تمیز کردن کفش های چرمی

از روغن زیتون استفاده کنید

روغن زیتون برای نرم و براق شدن سطح استفاده می­شود. پس اگر احساس می­کنید سطح کفش­هایتان کدر و کثیف شده، از روغن زیتون که جایگزین خوبی برای واکس است استفاده کنید. به این صورت که چند قطره روغن زیتون روی کفش ریخته و با دستمال یا پنبه روی کفش بمالید.

 

استفاده از پوست موز

شاید باورش سخت باشد اما پوست موز کاربرد زیادی در امور خانه­داری دارد و یکی از کاربردهای آن، تمیز کردن سطح کفش چرمی است. برای این کار قسمت داخلی موز را روی کفش بمالید و سپس با استفاده از دستمال نخی سطح را پاک کنید و اگر لازم بود کفش را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود.

تمیز کردن کفش های چرمی

خب قسمت خارجی کفش را به آسانی با روش­های گفته شده می­توانید تمیز کنید اما شستن کفش چرم محدود به شستن قسمت خارجی آن نیست و شستن و تمیز کردن قسمت داخلی آن اهمیت زیادی دارد زیرا داخل کفش به دلیل تعریق پا، منبع اصلی تجمع و گسترش باکتری­ها و قارچ­ها است.

برای شستن قسمت داخلی کفش، روی یک دستمال چند قطره آمونیاک ریخته و قسمت داخلی کفش را با این دستمال پاک کنید. پس از آن مقدار زیادی جوش­شیرین داخل کفش ریخته و کفش را تکان دهید تا همه سطوح داخلی کفش با جوش­شیرین پوشیده شود. اجازه دهید یک روز کفش در این وضعیت بماند سپس جوش­شیرین را خالی کرده و دور بریزید.

 

با این ترفندها شما تا مدت­های طولانی، می­توانید کفش­های چرمی خود را تمیز و مانند روز اول استفاده کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *