تفاوت کفش­های معمولی و کفش­های دست دوز چرمی

تفاوت کفش­های معمولی و کفش­های دست دوز چرمی

تفاوت کفش­های معمولی و کفش­های دست دوز چرمی

شاید شما هم تا به حال به این فکر کرده­اید که چه تفاوتی بین کفش­های دست­ دوخت و کفش معمولی وجود دارد. در این مقاله، بررسی کاملی از کفش­های صنعتی و دست دوز آورده شده است.

کفش­های صنعتی غالبا توسط ماشین­آلات ساخته می­شوند به این صورت که الگوی آن­ها توسط دستگاه برش داده می­شود . این امر باعث می­شود قسمت­هایی از چرم که در برش مورد استفاده قرار نمی­گیرند، بلااستفاده و اسراف شوند. برای جلوگیری از اسراف چرم، معمولا از چرم­های مصنوعی و فراوری شده استفاده می­شود. چرم مصنوعی دوام کافی ندارد و در برابر سرما و گرما دچار ترک­خوردگی می­شود.

می­توان گفت فقط ۹۵ درصد از کفش­های چرمی صنعتی از چرم ساخته شده­اند و این ادعا فقط در مورد برندهای معروف چرم صادق است.

این مسئله زمانی مهم می­شود که برای دوخت کفی و رویه کفش از موادی مانند فایبرگلاس و پلاستیک استفاده می­شود. پلاستیک به خودی خود بد نیست حتی می­تواند عایق خوبی در برابر باران و آب باشد اما از آنجایی که پای ما مدت زیادی داخل کفش می­ماند، کفش خوب کفشی است که منعطف با فرم پا باشد و از آنجایی که فایبرگلاس این انعطاف را ندارد باعث آسیب رسیدن به پاهای شما می­شود.

این­جا اهمیت استفاده از کفش چرمی مشخص می­شود. چرم به علت انعطافی که دارد مشکلی در فرم گیری به وجود نمی­­آورد و به علت دوامی که دارد می­تواند کاربردی طولانی مدت داشته باشد.

تفاوت کفش­های معمولی و کفش­های دست دوز چرمی

در کفش­های دست دوز، چرم در قسمت زیرین به کفش میخ می­شود. برای این کار باید مطمئن باشید که چرم انعطاف کافی برای پوشاندن تمام قسمت­های کفش را دارد. این کار در کفش­های صنعتی توسط ماشین­آلات روی کفش انجام می­شود، مشکل این روش این است که برای منعطف شدن چرم ۲۰ دقیقه آن را در آب نمک می­خوابانند تا چرم نرم و منعطف شود. دستگاه فقط یک بار می­تواند چرم را روی کفش بکشد و اگر این کار به درستی انجام نگیرد، سطح کفش یکنواخت نخواهد شد.

همچنین در روش دوخت دستی، کفش به­طورطبیعی طی ۳ روز خشک می­شود این روش به آن­ها ماندگاری بیشتری می­بخشد.

در روش دوخت دستی، چون تمام کارها به صورت اهسته و با نیروی انسانی صورت می­گیرد، کنترل کیفیت، بیش­تر رعایت می­شود.

در کفش­های تولید انبوه، از آنجایی که کل کارها با دستگاه و ماشین­آلات ساخته می­شود، پرداختن به ظرافت­های دستی کم­تر دیده می­شود اما کفشی که توسط نیروی انسانی تولید شود ظرافت و طرح­های جزئی بیشتری دارد.

تفاوت کفش­های معمولی و کفش­های دست دوز چرمی

 

یکی از بزرگ­ترین مزایای کفش­های دست­دوخت این است که شما می­توانید آن­ها را در سایز و طرح مورد نظر خود سفارش دهید و نیازی نیست زمان زیادی را صرف پیدا کردن کفش دلخواه خود بکنید.

انتخاب کفش و استایل شخصی، پرسنال برندینگ خاصی به شما می­دهد و به مقام و اعتبار شما اضافه می­کند. اما نمی­شود نتیجه گرفت همیشه کفش­های دست­دوخت بهتر از کفش­های صنعتی هستند. انتخاب کفش تا حد زیادی به نوع استفاده شما دارد و شما باید بسته به نوع فعالیت و کاربردی که کفش­ها برایتان دارند، کفش مناسب خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *