• سبد خرید
  • جمع کل= 0 تومان 0 0

10 روش نگهداری و مراقبت از کفشها

برای مراقبت و نگهداری از کفش های چرم و کفش هایی با جنس دیگر به طور کلی اصولی را باید در نظر گرفت تا در طی مدت استفاده کفشها همیشه زیبا و خوش حالت باقی بمانند. کفشی را که خرید می کنید همیشه به همان حالت ابتدایی باقی نمی ماند چرا که باید اصول و نکات مهم برای مراقبت از آنها رعایت شود تا فرم و زیبایی کفش شما در حد کیفیت روز اول حفظ شود.

اصول مراقبت از کفش های مجلسی و اسپرت با جنس چرم و .. :

1/ هنگام خریداری کفش از هر نوع جنسی که باشد، آن را با اسپری مخصوص ضدآفتاب بپوشانید تا در مقابل جذب آب باران و هر نوع مایع محافظت شود. این کار را سالی چهار بار در ابتدای هر فصل انجام بدهید. در صورت خیس شدن کفش چرمی آن را در دمای اتاق خشک کنید و پس از اینکه کاملا خشک شد مقداری کره روی آن بمالید.

2/ پاشنه اولین قسمت از کفش است که از بین خواهد رفت به خصوص اگر زیاد راه می روید و یا زیاد روی پا می ایستید. به هنگام خرید کفش یک جفت ته پاشنه پلاستیکی نیز تهیه فرمائید و در صورت نیاز آن را جایگزین پاشنه ی قدیمی کنید تا کفش بیشتر دوام بیاورد. به محض فرسوده شدن و ظاهر شدن میخ پاشنه، بدون اتلاق وقت برای تعمیر آن اقدام کنید.

3/ راه رفتن زیاد می تواند مدت کارآیی کفش را از بین ببرد، بنابراین از کفاش تقاضا کنید لایه ی نازکی از کائوچو به تخت کفش بچسباند تا از جذب آب و لیز خوردن جلوگیری کرده و به مدت کارآیی کفش اضافه شود. با این کار می توان طول عمر کفش را به چند سال افزایش داد.

4/ در صورت لک افتادن روی کفش ها بلافاصله آن را پاک کنید؛ برای این کار از دستمال نرم یا برس واکس و به آرامی استفاده فرمائید. در مورد کفش های چرمی بدانید لکه های نمکی به طور دائم به کفش آسیب می رسانند؛ با پارچه ای که کمی نم دارد آنها را تمیز بکنید.

5/ برای حفظ شکل ظاهری کفش، به خصوص کفش های خیس که به هنگام خشک شدن از شکل می افتند داخل آن ها را پر از روزنامه کنید. چکمه ها را نیز در حالت خوابیده قرار بدید.

6/ برای ایجاد ظاهر بهتر در کفش های کهنه از واکس استفاده کنید. روی کفش های چرمی را با ماده نرم کننده چرب کنید تا چربی به چرم برگردد و کفش نرم شود. برای پوشاندن خطهای ایجاد شده روی کفش از واکسی کم رنگ تر از کفش استفاده بکنید.

7/ کفش ها را در کمدی با دمای اتاق نگهداری کنید. هوای گرم باعث جمع شدن کفش های چرمی می شود. قرار دادن کفش نم دار در جعبه باعث رشد باکتری و کپک و ایجاد بوی نامطبوع می شود.

8/ برای حفظ شکل اولیه کفش بهتر است هر از گاهی از کفش دیگری استفاده نمایید. پیشنهاد می کنیم هفته ای دو یا سه بار از کفشی غیر از کفش همیشگی تان استفاده کنید. البته مسلم است که می دانید داشتن چند جفت کفش عمر هر یک را طولانی تر می کند.

9/ بهترین راه محافظت کفش در برابر گرد و خاک قرار دادن آن در کمد یا جاکفشی های کمدی است؛ بد نیست داخل منزل در جایی مناسب، نزدیک در ورودی یک جاکفشی کمدی طبقه بندی شده قرار دهید. در صورت قرار دادن کفش ها داخل جاکفشی فاصله ی بین آنها را رعایت کنید؛ قرار دادن کفش های چرم کنار ورنی ها باعث رنگ دادن آنها به هم می شود.

10/ اگر هنگام پوشیدن کفش مشکل داشته باشید از پاشنه کش استفاده کنید تا هم پایتان و هم پاشنه ی کفش آسیب نبینند.

عضــویت در خبــرنــامه

با عضویت در خبرنامه پاتن اولین نفری باشید که از جشنواره ها و تخفیف های پاتن مطلع میشود