۸ نشانه که شما کفش نامناسبی برای ورزش انتخاب کرده­اید

8 نشانه که شما کفش نامناسبی برای ورزش انتخاب کرده­اید

۸ نشانه که شما کفش نامناسبی برای ورزش انتخاب کرده­اید

 

امروزه تاثیر ورزش و فعالیت بدنی در سلامتی و تناسب اندام برای همه امری آشکار و غیرقابل انکار است اما انتخاب کفش مناسب برای ورزش اهمیتی به اندازه خود فعالیت بدنی و چه بسا بیش­تر دارد. پوشیدن کفش غیرمناسب در هنگام ورزش می­تواند باعث آسیب­های جسمی مانند پیچ خوردن پا، رگ­به­رگ شدن و در رفتگی و … بشود. به همین دلیل شما باید مطمئن شوید کفشی که انتخاب کرده­اید برای ورزش و دویدن مناسب است.

انجمن ارتوپدی آمریکا همیشه به ورزشکاران توصیه می­کند از کفش­های استاندارد برای ورزش و دویدن استفاده کنند زیرا کفش نامناسب و غیراستاندارد از عوامل اصلی آسیب مچ پا و مفاصل در هنگام دویدن است.

اما از کجا باید بدانید کفشی که برای ورزش و دویدن انخاب کرده و استفاده می­کنید، استاندارد و برای پاهای شما مناسب است؟ اگر کفش استانداردی انتخاب کرده باشید نشانه­های آورده شده در ادامه مقاله را احساس نخواهید کرد اما اگر هر کدام از این نشانه­ها را حس کردید، بدانید کفش شما مناسب نیست و به فکر یک جفت کفش مناسب­تر برای ورزش باشید.

  1. هنگام پوشیدن کفش مجبور می­شوید انگشتان خود را جمع کنید.

اگر کفشی بپوشید که برای پاهایتان تنگ است و هنگام پوشیدن مجبور می­شوید سر انگشتان خود را کمی جمع کنید، پاها و انگشتان­تان به مرور دچار آسیب­های شدیدی مانند سیاه شدن انگشتان و کبودی و از بین رفتن ناخن­ها خواهد شد و اگر این آسیب­ها کنترل نشود، انگشتان دچار آسیب­های شدیدتری مانند سختی پوست در اطراف ناخن­ها خواهند شد. پس اگر متوجه شدید هنگام پوشیدن کفش ورزشی مجبور به جمع کردن سر انگشتان خود هستید، بی­درنگ اقدام به تعویض کفش­های خود کنید تا از بروز آسیب­های

جدی­تر جلوگیری کنید.

  1. بعد از کمی فعالیت، عضلات پا دچار اسپاسم و گرفتگی می­شوند.

اگر کفشی که می­پوشید برای پاهایتان گشاد باشد، بعد از مدتی فعالیت عضلات پاهایتان سفت می­شوند. اگر کفش گشاد باشد پاهای شما داخل کفش لیز می­خورند و عضلات مجبور می­شوند برای جلوگیری از لغزش پا داخل کفش، سفت ­شوند و پاشنه ملتهب می­شود تا از لیزخوردن پا داخل کفش جلوگیری کنند. این واکنش به مرور باعث التهاب و دردهای مزمن می­شود.

 

8 نشانه که شما کفش نامناسبی برای ورزش انتخاب کرده­اید

  1. عوارضی مانند پینه و میخچه روی پاهایتان دیده می­شود

اگر کفش­های شما مناسب نباشد، در اثر ساییده شدن پا به کناره­های کفش پاهای شما دچار آسیب­هایی مانند پینه و میخچه می­شود. این عارضه در کفش­های باریک و تنگ که پاها در اثر اصطکاک دیواره­های کفش تحت فشار قرار می­گیرند، بیشتر دیده می­شود.

8 نشانه که شما کفش نامناسبی برای ورزش انتخاب کرده­اید

  1. شما نمی­توانید به آسانی انگشتان خود را در کفش تکان دهید

اگر شما نمی­توانید انگشتانتان را به راحتی داخل کفش حرکت دهید، باید از پوشیدن آن برای هرگونه فعالیت و ورزش خودداری کنید. استفاده مکرر از این کفش­ها ممکن است باعث تورم انگشتان و درد شدید در ناحیه پا بشود.

 

  1. کفش­های شما کهنه شده

8 نشانه که شما کفش نامناسبی برای ورزش انتخاب کرده­اید

کفشی که برای فعالیت ورزشی مخصوصا دویدن مورد استفاده قرار می­گیرد باید بعد از طی ۴۰۰ مایل تعویض شود. اگر خیلی وقت است از کفش­هایتان استفاده می­کنید باید به فکر کفشی نو و جایگزین برای کفش­های قدیمی­تان باشید.

  1. نحوه راه رفتن یا دویدن­تان مرتبا تغییر می­کند

کفش باید به شما اجازه دهد طبق معمول راه بروید یا حرکت کنید. اگر طی راه رفتن یا دویدن مرتبا شیوه حرکت یا دویدن­تان تغییر می­کند، می­تواند نشانه پوشیدن کفش غیراستاندارد باشد. کفش غیراستاندارد به تاندون و مچ فشار وارد می­کند و شما برای خنثی کردن این فشار ناچارا شیوه حرکت یا سرعت خود را تعییر می­دهید.

  1. ناخن­هایتان کبود و سیاه می­شود

کفش غیر استاندارد با اعمال فشار نامتعارف روی انگشتان پا، باعث سیاه و کبود شدن ناخن­ها می­شود که این امر باعث جداشدن ناخن از انگشتان می­شود که با درد و خونریزی و عفونت شدید همراه است.

  1. بعد از ورزش پاهایتان عرق می­کند

تعریق پاها، رطوبت کفش و خیس شدن جوراب بعد از یک فعالیت ورزشی، نشان­دهنده این است که کفش نمی­تواند شرایط مناسب برای تهویه را فراهم کند و برای پوشیدن هنگام دویدن یا ورزش مناسب نیست. رطوبت بعد از ورزش می­تواند منجربه تاول زدن پا شود.

چگونه کفش ورزشی مناسبی انتخاب کنیم؟

گفته می­شود پاها در بعد از ظهر و عصر کمی دچار التهاب می­شوند که البته طبیعی است بنابراین سعی کنید پرو و انتخاب کفش را به هنگام غروب منتقل کنید تا پاها در اندازه طبیعی خود باشند و بتوانید سایز مناسبی برای خود انتخاب کنید.

توجه کنید که سر انگشتان از قسمت جلویی پا به اندازه یک سانت فاصله داشته باشد تا بتوانید پاهایتان را به راحتی داخل کفش حرکت دهید.

کفش با کیفیتی را انتخاب کنید زیرا کفش ورزشی باید دوام کافی برای دویدن مداوم یا فعالیت بدنی مکرر را داشته باشد.

8 نشانه که شما کفش نامناسبی برای ورزش انتخاب کرده­اید

اگر یک مسابقه ورزشی پیش­رو دارید، هرگز برای مسابقه از کفش نو استفاده نکنید. بهتر است قبلا با کفشی که برای مسابقه استفاده می­کنید حدود ۱۰۰ مایل را طی کرده باشید تا قلق کفش و راحتی یا غیراستاندارد بودن آن دست­تان آمده باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *