انواع کفش ایمنی

انواع کفش ایمنی :

در این مطلب به انواع کفش ایمنی که در صنایع و محیطهای کاری مختلف استفاده می شود اشاره ای خواهیم داشت.

الف: کفش ایمنی با سرپنجه فولادی با زیره pu(پلی یورتان) رایج ترین نوع کفش ایمنی است. در این نوع کفش ایمنی زیره کفش کاملاً ضد سایش و لغزش می باشد و در برابر حلال های نفتی و روغنی و محیط های اسیدی رقیق مقاوم می باشد. مواد pu دارای درجه ذوب ۸۰ سانتیگراد می باشد.

ب : کفش ایمنی با سرپنجه فولادی با زیره tpu pu (تی پی یو_پی یو ). بعد از پی یو مواد تی پی یو نیز وارد عرصه صنعت کفش شده است که نسبت به مواد پی یو در مقابل خوردگی ، ساییدگی و حرارت مقاومت بیشتری دارند که معمولاً بصورت ترکیبی دو الیه با مواد پی یو تولید میشود و برای محیط هایی که در آن  غلظت اسید بالاتر حرارت نسبتا بالا و محیطهای ماشین کاری مخصوصا آغشته به آب صابون هستند ، مناسب می باشد. اغلب وزن کفش با زیره تی پی یو سنگین تر از کفشهای با زیره پی یو میباشد و مواد تی پی یو دارای درجه ذوب ۱۷۰ درجه سانتیگراد می باشد. 

ج : کفش ایمنی با زیره RUBER (لاستیک ) که مقاوم ترین نوع زیره کفش می باشد که مناسب محیطهای کاملا اسیدی مثل اسید سولفوریک ۹۸ در صد و همچنین برای حرارتهای بسیار بالا مثل کنار کوره های ذوب میباشد . وزن کفش با زیره Ruber معمولا سنگین تر از انواع دیگر کفش میباشد . نقطه ذوب کفش RUBBER 270 درجه سانتی گراد میباشد . 

د: کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت محافظ جریان الکتریسته (عایق برق) که فاقد هر گونه فلز میباشد که به دو صورت کفش محافظ فشار ضعیف و محافظ فشار قوی می باشد.

و: کفشهای کانداکتیو یا هادی جریان برق که در محیهای با خطر انفجار استفاده میگردد.

منبع: نشریه تخصصی کانون انجمن ایمنی و بهداشت کار،شماره یک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *